متخصص داخلی و اطفال

کلینیک

بدون ترديد ، واکسيناسيون نقشي شگرف در سلامت جامعه ايفا کرده است. پس از تامين آب آشاميدني سالم ، واکسيناسيون بيشترين تاثير در کاهش مرگ و مير به ويژه مرگ و مير کودکان و افزايش رشد جمعيت را داشته است.  
 

ايمنسازي يکي از شناخته شده ترين ومؤثرترين روش هاي پيشگيري از بيماري‌هاي دوران کودکي است . در 30 سال گذشته پس از آغاز برنامه توسعه ايمن سازي (EPI)، دستاوردهاي مهمي در پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي قابل پيشگيري با واکسن و ارتقاي سلامت کودکان کشورمان حاصل شده است . در حال حاضر کلیه کودکان کشور علیه بیماری‌های سل ، هپاتیتB ، فلج اطفال ، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سرخک ، سرخجه و اوریون واکسینه می شوند. بیماری‌های سرخک و سرخجه مادرزادی درمرحله حذف قرار دارند، 14 سال است که کشور عاری از بيماري فلج اطفال است، کزاز نوزادی حذف شده و بیماری‌های دیفتری، سیاه سرفه و اوریون کنترل شده اند. میزان شيوع حاملین مزمن هپاتیت B از بيش از 3 درصد در سال 1370 به کمتر از 2 درصد کاهش یافته است. کلیدی ترین راهبرد برای دستیابی به دستاوردهای مذکور، پوشش بالاي ایمن سازی کودکان و ساير گروه‌هاي هدف است که در سطوح شهرستاني و کشوري بالاي 95 درصد بوده است.
بدنبال تصويب کميته کشوري ايمن سازي و حمايت هاي وزير محترم بهداشت، از آذر ماه سال گذشته واکسن ضروري براي پيشگيري از يک بيماري عفوني مهم ديگر در کودکان (بيماري هاي ناشي از هموفیلوس آنفلوانزا سروتيپ B) به برنامه قبلي ايمن سازي اضافه شده است. هموفیلوس آنفلوانزا سروتيپ Hib) B ( عامل مهمي در ايجاد مرگ و میر و ناتوانی ها در کودکان به خصوص در کودکان زیر پنج سال در سطح جهان است و سالانه سبب حداقل 400000 مورد مرگ کودکان زير 5 سال (به ويژه در کشور های فقیر) مي شود. شایع‌ترین تظاهرات این بیماری، مننژیت، پنوموني، سپتي سمي، آرتريت و اپي گلوتيت هستند. کودکاني که بعد از ابتلا به بيماري زنده مي مانند، ممکن است دچار فلج دائمي، ناشنوايي يا آسيب هاي مغزي شوند .
واکسن هموفیلوس آنفلوانزا سروتيپ B همراه با واکسن هاي 4 بيماري ديگر تهديد کننده زندگي يعني ديفتري ، سياه سرفه، کزاز و هپاتيت B و به صورت واکسن پنتاوالان (پنج گانه ) به کودکان تجويز مي شود. اين واکسن از بيش از يک سوم موارد پنوموني و90 درصد مننژيت هموفيلوس سروتيپ B پيشگيري مي کند .
تزريق واکسن پنتاوالان سبب کاهش دفعات تزريق، کاهش درد و ناراحتی شیرخوار، کاهش عوارض ناشی از تزریق و هم چنين سهولت برنامه ريزي مي شود. علاوه بر این یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال نیز در سن 4 ماهگی از تابستان سال جاری به برنامه واکسیناسیون اضافه خواهد شد.

برنامه ایمنسازی کودکان درکشور ایران به شرح ذیل می باشد:

 

بدو تولد

 

ب ث ژ ، هپاتيت B ، فلج اطفال خوراکي

دو ماهگی

 

پنتاوالان (ديفتري+کزاز+ سياه سرفه + هپاتيت B + هموفيلوس آنفلوانزاسروتيپ B ) ، فلج اطفال خوراکي

چهار ماهگی

 

پنتاوالان (ديفتري+کزاز+ سياه سرفه + هپاتيت B + هموفيلوس آنفلوانزاسروتيپ B ) ، فلج اطفال خوراکي

شش ماهگی

 

پنتاوالان (ديفتري+کزاز+ سياه سرفه + هپاتيت B + هموفيلوس آنفلوانزاسروتيپ B ) ، فلج اطفال خوراکي

12 ماهگی

 

MMR

18 ماهگی

 

يادآوراول سه گانه(ديفتري+کزاز+ سياه سرفه ) ، يادآوراول فلج اطفال خوراکي ،MMR

6 سالگی

 

يادآور دوم سه گانه(ديفتري+کزاز+ سياه سرفه ) ، يادآور دوم فلج اطفال خوراکي

 

واکسیناسیون کودکان باید بموقع و طبق برنامه تنظیم شده فوق که در کارت رشد کودک ثبت شده است و پس از تولد نوزاد و تلقیح نوبت اول واکسنهای بدو تولد ، دربیمارستان یا مراکز انجام واکسیناسیون به والدین تحویل داده می شود، انجام شود. 
نوبت بعدی واکسن ، توسط واکسیناتور در کارت واکسن ثبت می گردد که لازم است دقت لازم در مراجعه به موقع بعمل آید.والدین لازم است در هر بار مراجعه جهت مراقبت بهداشتی کودک خود ، کارت رشد (کارت واکسن) را بهمراه آورند.

عوارض واکسیناسیون :
پیشگیری ازبیماریهای عفونی بوسیله واکسن یکی از پیروزیهای مهم علم پزشکی است، اما باید در نظر داشت که با وجود پیشرفتهای بدست آمده در تهیه واکسن‌های بسیار کم ضرر و بی‌نهایت موثر بهرحال هیچ واکسنی کاملاً بی ضرر و صددرصد مؤثر نیست. هدف در تهیه واکسن مناسب ، رسیدن به مرحله‌ای است که واکسن حداکثر اثر پیشگیری را با حداقل عارضه جانبی داشته باشد. عوارض متعددی تاکنون برای واکسن‌ها گزارش شده است که شایع‌ترین آنها عوارض محل تزریق بصورت تورم و حساسیت و درد موضعی است که گاهی با درجات خفیفی از تب نیز همراه می‌شود. این عوارض اغلب در طی 24 ساعت اول بعد از تزریق ظاهر شده و معمولاً درکودکان بارزتر و میزان تب کودک نیز بالا است. 
که با انجام مراقبتهای لازم بعد از انجام واکسیناسیون می توان بهبودی عوارض فوق را را تسریع بخشید.

اقدامات پس از واکسیناسیون :
در شيرخواران بعد از شش ماهگي مصرف مقدار کمي مايعات شيرين پيش از واکسيناسيون و نيز فشردن ملايم محل مورد نظر ، خم نمودن نسبي آرنج براي واکسن هاي بازو و چرخش ملايم ران به سمت داخل براي واکسنهايي که قرار است به ران تزريق شوند براي کاهش درد ممکن است موثر باشند. 
بنا به نظر کميته کشوري ايمن سازي ، تجويز يک دوز استامينوفن همزمان با تلقيح واکسن ثلاث توصيه ميشود و بايد به والدين آموزش داد تا در صورت بروز تب ويا بيقراري همان دوز را به فواصل هر چهار ساعت تکرار نمايند . مرطوب نمودن محل تزريق واکسن با آب خنک و باد زدن ودميدن ملايم آن در تسکين درد موضعي موثر هستند. از آسپرين نبايد استفاده گردد اما در شرايط خاص و با مشورت پزشک ممکن است از بروفن نيز استفاده کرد . 
طي ۲۴ ساعت اول استفاده از کمپرس آب سرد بر موضع در کاهش درد موثر است اما ازگذاشتن يخ بايد اجتناب نمود.
چنانچه درد و تورم بعد از۲۴ ساعت اول ادامه داشته باشد انجام کمپرس گرم با حوله گرم و مرطوب با افزايش خونرساني به موضع کمک کننده است اما توصيه ميشود در مقاطع زماني کوتاه انجام شود تا موضع صدمه حرارتي نبيند. در عرض اين مدت يعني دو روز اول واکسيناسيون مصرف بيشتر مايعات يا تغذيه با شير مادر و انجام ورزشهاي ملايم براي موضع مربوط مانند حرکات دوچرخه براي رانها و کمي بالا قرار دادن موضع واکسينه شده مانند بازو در زمان خواب ، مثلا قرار دادن بازو روي يک بالش کوچک کمک کننده است.

 

 

بوتاکس ، تزریق ژل ، لاغری ، متخصص پوست ، متخصص پوست و مو و زیبایی ، ژل لب ، لیزر ، تاتو، مزوتراپی ، لیزر موهای زاید ، اپیلاسیون ، دیابت ، تزریق بوتاکس در جنت اباد، تزریق ژل در جنت اباد، جراحی زیبایی در جنت اباد، جراحی پلاستیک در جنت اباد، عمل زیبایی در جنت اباد، عمل بینی در جنت اباد، کلینیک دیابت در جنت اباد، رفع موهای زائد در جنت اباد، رژیم و لاغری ، متخصص کلیه در جنت اباد، متخصص گوارش در جنت اباد، متخصص غدد در جنت اباد، متخصص پوست در جنت اباد، دیابت در جنت اباد، متخصص پوست در جنت اباد، موهای زائد در جنت اباد ، لیزر موهای زائد در جنت اباد ، بوتاکس در جنت اباد تزریق بوتاکس در جنت اباد، تزریق ژل در جنت اباد